Sürekli Yorgun Hissetmenizin 10 Nedeni

17.01.2019
190
A+
A-

Sürekli yorgun ve halsiz hissetmek son yıllarda en çok yaşanan problemlerden biri. Neden hep yorgunsunuz? İşte sürekli yorgun hissetmenizin 10 nedeni…

Sürekli Yorgun Hissetmenizin 10 Nedeni

1- Yetersiz ve kalitesiz uyku

En son ne zaman kaliteli bir şekilde uyudunuz? Yetişkinlerin günlük 7-9 saat uyuması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Çok uyumak en az az uyumak kadar yorgun hissettirebiliyor. Uyku saatlerinize dikkat edin ve vücudunuza ihtiyacı olanı verin.

2- Depresyon

Her konuda isteksiz, sürekli mutsuz, endişeli, yorgun hissediyorsanız, odaklanma güçlüğü çekiyor, unutkanlık yaşıyorsanız depresyonda olma ihtimaliniz çok yüksek.

3- Tiroit hastalıkları

Endokrin hastalıklar yorgun hissetmeye sebep olabiliyor. Bu hastalıkların belirtilerini kendini sürekli uyku hali, yerinden bile kalkmakta zorlanma, iş yapmak istememe şeklinde gösterebiliyor.

4- Uyku apnesi

Uyku apnesi de sürekli yorgun hissetmenin önemli sebeplerinden birisi. Uykuda solunum durması olarak tanımlanan uyku apnesi, kalitesiz bir uykuya neden olur. Bu da kişinin sürekli yorgun hissetmesine sebebiyet verir.

5- Kansızlık

Yorgunluk ve halsizliğin en sık görüldüğü durumlardan biri de anemi yani kansızlıktır. Eğer sürekli yorgun hissediyorsanız hemen bir kan testi yaptırmalı ve değerlerinize baktırmalısınız. Gerekli tedavi uygulandıktan ve kansızlık giderildikten sonra daha enerjik hissedeceksiniz.

6- Yanlış ve yetersiz beslenme

Sürekli yorgunluktan şikayet ediyorsanız beslenme düzeninize bir göz atmanızda fayda var. Dengeli beslenmeye başlamalı, listenize sebze ve meyveleri eklemeli, kahvaltıyı ihmal etmemeli ve öğün atlamamalısınız.

7- Fazla kafein tüketimi

Aşırı kahve, çay ve kafein içeren şeyler tüketmek de halsizliğe neden oluyor. Gün içinde tükettiğiniz çay ve kahve miktarını azaltmayı deneyin. Kendinizi daha iyi hissederseniz, sorununun nedenini buldunuz demektir.

8- Susuzluk

Günde ne kadar su tüketiyorsunuz? Yeteri kadar su içmemek sadece yorgunluğa değil baş ve eklem ağrılarına da sebep olabilir. Günde en az 8 bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin.

9- D vitamini eksikliği

Özellikle kış aylarında güneş ışığına maruz kalamıyoruz. Bu da vücudumuzda D vitamini eksikliğine sebep olabiliyor. D vitamini eksikliği sonucu yorgunluk ve halsizlik başta olmak üzere pek çok sorun ortaya çıkabiliyor. Bir uzmana görünün ve gerekli tedaviyi başlatın.

10- Dağınık ortam

Eviniz ya da ofisiniz düzensiz ve dağınık mı? Yapılan araştırmalar, sıklıkla dağınık ortamlarda vakit geçirmenin beyni yorduğunu ortaya koydu. Bu da kişinin sürekli halsiz hissetmesine neden olabiliyor.

MAHMURE ÖZEL

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.